Instagram
-->

marek ogień photography

 • Islandia w drodze 30.09.10

  Z racji że dalsza część drogi już nie jest tak bardzo ciekawa i tak bardzo bogata w ciekawe miejsca skróciłem to do jednej notatki.

  Dzień 3
  Pobódka 7:00, nie jemy śniadania, jedziemy znowu na Jokulsarlon. Nie możemy się uwolnić od tego miejsca, ta cisza nas wciąga, jedynie co jakiś czas budzi nas hałas odłamujących się brył lodu. Jedziemy dalej, szkoda czasu chociaż już niewiele kilometrów do Reykjaviku. Tereny zmieniają się a my po drodze zwiedzamy kilka ciekawszych wodospadów, spacerujemy jedną z najpiękniejszych plaż na świecie (jak to pisze jeden z amerykańskich magazynów o plażach). Kilometry mijają, kolejne wodospady pokazują się naszym oczom, widzimy szczyty lodowców obsypane pyłem z majowego wybuchu. Rozbijamy samochód... stres.

  Dzień 4
  Nie wstajemy zbyt uśmiechnięci, zdarzenie wczorajszego dnia wciąż chodzi po głowie. Dzisiaj gejzer. To chyba jedno z najgorszych miejsc jakie widziałem na Islandii. Wygląda to tak, stoi stacja benzynowa, obok płot, za płotem chodnik który prowadzi pod wszystkie gejzery. Przed głównie wybuchającym co 10 minut gejzerem 30 Niemiaszków, wszyscy czekają z aparatami, woda wybucha na 20m, każdy robi zdjęcie. Niemcy uciekają do autobusu, przychodzą żelipapą. I tak cały czas. Jest coś pięknego w tym że ta woda wybucha z tej ziemi ale cały ogół dramat, miejsce straciło swoją dzikość, teraz jest typowo wiejski festyn dla wczasowiczów. Uciekamy nad wydospad Gullfoss. Woda przelewa się w przepiękny sposób, turystów znowu milion. Przez drugą połowe dnia szukamy gorącego źródła. Nie znajdujemy, niestety marzenie o gorącej wodzie wciąż pozostaje marzeniem.

  Dzień 5
  Jest lepiej. Nie przejmujemy się autem za bardzo. Przed nami trochę kilometrów które chcemy zrobić w jak najszybszym czasie. W życiu bywa tak, że jakby się coś zrobiło szybciej, jak ja bym zwinął szybciej śpiwór, jakbyśmy nie stali na śniadaniu tak długo, jakbyśmy nie staneli na stacji wyrzucić śmieci, jakbym nie powiedział Paulinie żeby zwolniła może by ten spory kamień nie rozbił nam przedniej szyby... to już jest obłędne, to już nie jest pech, przypadek, to jest przeznaczenie!
  Teraz już nic nas nie może zatrzymać, przecinamy pola zastygłej lawy i w końcu dojeżdżamy do Blue Lagoon. Numer jeden na liście każdego turysty, numer jeden jeżeli chodzi o spa, numer jeden jeżeli chodzi o wszystko, numer jeden dla nas bo w końcu ciepła woda! Spa na pełnym wypasie, do tanich nie należy ale warto jednak wymoczyć się w wodzie która płynie z ziemi przez fabrykę, ma 40C, śmierdzi siarką i jeszcze jest lecznicza.
  Następne dwa dni przed wylotem spędziliśmy w Reykjaviku gdzie nie wyjąłem nawet apartu. To była długa i niełatwa podróż. Może tylko tydzień ale i tak sporo zobaczyliśmy, przeżyć mamy mase. Wspomnienia i zdjęcia będą nam zawsze o tym przypominały a z niektórych sytuacji będziemy się śmiali już zawsze. Islandia to "ziemia niczyja", można poczuć się jak na innej planecie, można zobaczyć magie natury, można doświadczyć ogromnej potęgi żywiołów i tego że człowiek może bardzo niewiele.

 • Islandia w drodze, dzien 2 27.09.10

  Dzień 2.

  Dobrze jest wstawać wcześnie rano. Poranny spacer po plaży, wszystko wygląda inaczej jak świeci słońce.
  Ruszamy w drogę i dojeżdżamy do Hofn skąd widać jęzory Vatnajokull, największego lodowca na Islandii. Taka ciekawostka, średnia grubość lodu to coś koło 400m. W każdym razie stajemy gdzieś przed pierwszym jęzorem, dojście do "niego" zajęło nam dobrą godzinę, zasrany wiatr nie przestawał a nawet wydawało się że wieje jeszcze mocniej. W końcu doszliśmy i zobaczyliśmy jeziorko z pływającymi bryłami lodu. Dziwne miejsce, takie trochę niepokojące, może też przez znak ostrzegawczy że szczeliny, że woda zimna i hipotermią grozi, że piaski, generalnie tacy spacerowicze jak my to nie powinni nigdzie dalej sie zapuszczać.
  Ruszamy dalej w drogę. Przed nami Jokulsarlon, miejsce na wyspie które każdy turysta ma wpisane na liście jako "must see". Wygląda to tak, nagle z drogi widać ogromną lagune błękitnej wody z wielkimi i małymi turkusowymi bryłami lodu. Oczywiście są i takie które są brudne i szaro-czarne. Generalnie nie potrafię tego opisać, trzeba tam być i to widzieć, epickie miejsce. Lód wpływa do oceanu, między tym wszystkim pływają foki, dookoła cisza a w tle widać masywny lodowiec. Myśle że zdjęcia najlepiej to przedstawią.
  W końcu przestaje wiać a nam udaje się znaleźć spokojne miejsce na nocleg. Niebo wygląda identycznie jak noc wcześniej i po raz kolejny widzimy zorze. To był bardzo inspirujący dzień.


 • Islandia w drodze, dzien 1 23.09.10

  Przez osatnie kilka dni byliśmy w podróży. Głównie południowa Islandia. Mieliśmy sporo przygód, sporo stresu i widzieliśmy niesamowite miejsca. Postaram się to jakoś opisać i zobrazować.

  Dzień pierwszy.

  Ostatnie dni były okrutnie wietrzne, na południu samochody stawały na drogach z powodu silnych wiatrów. My ruszyliśmy w drogę w jeden z tych ostatnich dni pełnego wiatru. Przed nami plan miejsc kóre chcemy zobaczyć, droga należy do nas, wolność, chcemy widzieć wszystko i poczuć moc Islandii. Przejeżdżamy fiordy, wieje, wyje, rzuca czasem autem, pada deszcz, zaraz świeci słońce, jest zimno bo niecałe 10C. Zdecydowaliśmy, że wycieczka z racji na koszty i z racji na to że chcemy to tak przeżyć jak chcemy będzie "low budget". Przejeżdżamy przez jeden z najniebezpieczniejszych ale cudownych odcinków głównej drogi po Islandii. Po lewej szaleje Atlantyk, po prawej góry, z których ssypują się kamienie. Zmroziło nas po raz pierwszy jak zobaczyliśmy jakie głazy leżały na drodze. Stajemy na noc pod latarnią morską, piękny zachód słońca, wciąż wieje. Jest okrutnie zimno, jesteśmy nigdzie, ziemia niczyja, ocean, góry, niebo, natura. Tak o 11 w nocy zaczął się najpiękniejszy spektakl jaki w życiu widziałem. Niebo zafundowało nam najlepsze mjesca w swoim wielkim kinie, prywatny seans kolorów na niebie którego nigdy nie zapomnę. Można się poczuć dziwnie, można poczuć strach i niepokój, czy to koniec świata, czy może coś innego. Światła północy to magiczne zjawisko.
  Później nie było lekko, wiatr mroził nam krew w żyłach kilkakrotnie. Myśl o tym że może wywrócić nam auto dręczyła nas prawie do samego rana.
 • islandia ciąg dalszy 09.09.10

  puste drogi, cisza, brak drzew, brak życia, zorza polarna, ciepłe dni a zaraz po nich zimne ulewne, gorące źródła, wodospady, nieudane polowania na renifery, fantastyczne fiordy, dziwni ludzie. za pare dni ruszamy w drogę, jest tyle rzeczy które chcemy zobaczyć. wydaje mi się że widziałem dużo a tak na serio to ledwo co postawiłem nogę na tej wyspie. jest jeszcze kilka rzeczy o których chcę napisać a w zasadzie chcę się pochwalić ale to w swoim czasie. bajabongo.


 • zdjęcie z wakacji 18.08.10

  Mój towarzysz fotograficznych przygód MENEL wygrał konkurs "zdjęcie z wakacji". Wysoka, wysoka 5 Paweł! Przesyłam więc Pawle pocztówke z moich prawie że wakacji żebyś nie zapomniał jakim wielkim "koniem" jesteś jak robisz zdjęcia!


 • północno wschodnia islandiia 23.07.10

  Ruszyliśmy na północ w stronę jeziora Myvatn. prawie 600km przejechane w ciągu jednego dnia przeróżnymi drogami. Takich rzeczy nie widzi się nigdzie indziej i takiego bezludzia i ciszy też nie ma chyba nigdzie indziej. Można sobie wyobrazić jak bardzo ten teren był kiedyś aktywny i jaką moc ma natura. Wszędzie pozastygana lawa powulkaniczna, kratery, miejsca gdzie śmierdzi siarką, bulgoce woda i gdzieś pod naszymi nogami czycha sobie gorąca lawa. Można się poczuć jak na innej planecie. Do tego niesamowity wodospad Dettifoss. Woda polodowcowa, niesamowity hałas, 44m w dół i można podejść pod sam wodospad, zero zabezpieczeń, zero ostrzegawczych znaków, myślę że nie jedna osoba już spadła w dół. Kilka zdjęć z drogi i miejsc które widzieliśmy poniżej.

  PS
  No i nie ma grawitacji, pozdrawiamy wszystkich z ostatniego zdjęcia!
 • prawie upał 17.07.10

  dwa dni temu. prawie, prawie 20C. prawie bo zaraz później tylko 4C jak przejeżdżaliśmy przez pasmo gór w stronę fiordów, a tam na miejscu jakieś 10C. piękny listopad mam tego lipca.


 • Iceland 13.07.10

  więcej ciekawszych zdjęc za pare dni.


 • Wschodnia Islandia 04.07.10

  Wczoraj mieliśmy udać się na wycieczkę rowerową. Rowery zawiodły, w momencie wyjścia z domu rozpadało się. Wcześniej okazało się że mamy też do dostępu samochód więc postanowiliśmy to wykorzystać. Szybko prześledziliśmy mape lokalną gdzie moglibyśmy się wybrać. Padło na Snaeffel, najwyższy szczyt Islandii i gorące źródła. Ruszyliśmy w drogę. Wyjechaliśmy na wielką wyżynę gdzie poza drogą nie ma nic, pustka. Wszystko ogarnięte mgłą i padającym deszczem, do tego trzeba uważać na barany pasące się zaraz koło drogi. A no i kamienie, tak bardzo ważny element dekoracyjny. Jeden na drugim, mały na dużym, mniejszy na małym. Co jakiś czas można to spotkać, ciekawa tradycja.
  Przejechaliśmy jakieś 70km i zjeżdżamy z drogi asfaltowej, od teraz połowe tego przejeżdżamy po szutrowej drodze nie mijające żadnego samochodu. Pustka, cisza, słychać tylko jak deszcz zaciana i trzeba się skoncentrować na drodze, co jakiś czas przejeżdżamy przez rzeke polodowcową. W końcu dojeżdżamy do miejsca przeznaczenia gdzie stoi mały zielony domek. Zero żywej duszy. Wyruszamy dalej, niestety zatrzymuje nas dość rwąca rzeka i nie warto było ryzykować. Stamtąd wybraliśmy się w góry. To coś niesamowitego, słychać tylko od czasu do czasu jakiegoś ptaka, ziemia jest miękka i wygląda jak zastygnięta przesiąknieta wodą magma po wybuchu wulkanu. Tam gdzie nie ma tej magmy to same kamienie. Wszystko tam tak wygląda, pustka i nic żywego prócz kwiatków i bardzo dziwnej trawy. Nie byłem chyba jeszcze nigdy w takim miejsca tak opuszczonym żeby nie było nic. Widok niesamowity, przez chwile przeszły chmury i w tle było widać wielki jęzor Vatna Glacier, drugi co do wielkości lodowiec w Europie. Wybiorę się tam to pewne. Z racji że pogoda nas nie rozpieszczała co widać na zdjęciach udaliśmy się w drogę spowrotną. Przy okazji zaliczyliśmy gorące źródła. Znowu zjeżdża się z asfaltowej drogi i jedzie gdzieś gdzie nie ma nic. tym razem zielona trawa i pośród niczego przy rzecze stoi sobie z kamini zrobiony mały hot tub. Wszystko super tylko woda była poprostu tak gorąca że wysiedzieć się w niej nie dało. Ciesze się że się nie ugotowaliśmy. To chyba tyle. Fakt faktem, bez auta tutaj jak bez ręki. No i ta pustka, miejscu opuszczone przez wszystko i wszystkich. To tak jakby cała natura powiedziała "mam to w dupie, tutaj nie będę mieszkać".
  Trochę zdjęć poniżej i jakoś to mniej więcej starałem się dopasować do tego opisu.
 • Iceland 02.07.10

  Lokalna pętla biała. Zero ludzi bo tutaj nikt nie chodzi po górach. Pogoda prawie jak na zdjęciach no i widoki przyjemne.

 • rejkiavik 26.06.10

  kolejny wylot z kraju skończył się pewną przygodą. samolot spóźniony 2h. tak więc następny samolot też odpadł. utkneliśmy więc w rejkiaviku na cały dzień lub raczej cąłą noc, różnicy nie ma. straszny chaos budowlany tam panuje, generalnie jest uroczo bo miasto ma jakiś swój klimat i dobrze się spaceruje, no i cola w puszce 0.5!


 • 25.06.10

  Welcom to Iceland! 11C i brak nocy.


2021

marzec
luty
styczeń

2020

grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń

2019

grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń

2018

grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń

2017

grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń

2016

grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń

2015

grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń

2014

grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń

2013

grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń

2012

grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń

2011

grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń

2010

grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń

2009

grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń

2008

grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń

2007

grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń

2006

grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń

2005

grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń

2004

grudzień
listopad
październik